- Charakteristika: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá, nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Pokud je to dvouletka, vypučí na jaře trsem bodlinatých listů s výraznými bílými žilkami. Koncem června se na asi 1m dlouhých lodyhách objevují purpurově červená květenství. Na první pohled je velmi podobný obyčejnému bodláku. Na konci léta se z květů vyvinou plody, které se pak sklízí. Ostropestřec mariánský má blahodárné účinky především na játra.
Ostropestřec mariánský je známý pro své blahodárné účinky již po mnoho let. V současnosti se využívají pouze plody - semena ostropestřce mariánského. Dříve se využívaly i listy a kořeny. Ostropestřec mariánský je v dnešní době spojován s výraznými pozitivními účinky na organismus, především na játra a to díky obsahu koplexu látek zvaných Silymarin, jehož nejvýznamější složkou je Silibinin, který má řadu příznivých účinků. Zejména na již zmiňovanou správnou funkci jater. Stabilizuje jejich buněčné membrány, zlepšuje jejich metabolizmus, napomáhá jejich detoxikaci např. při otravách rostlinnými jedy, podporuje zároveň regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem.
Produkty z něj je možné užívat jako prevenci i jako podpůrný přípravek v boji proti celé řadě nemocí. Ostropestřec mariánský obsahuje cukry, tuky a bílkoviny, kromě nich i látky zvané flavonolignany, aminokyseliny, silice či hořčinu. Tento komplex je jinak těžko nenahraditelný.
Choroby, které pomáhá ostropetřec léčit u různých zvířat ( ale také u lidí ):
- Prevence před ztučněním jater.
- Bakteriální onemocnění jater.
- Otravy z léků.
- Následky chemoterapie.
- Snižuje vedlejší negativní vliv léčiv.
- Podpora trávení a peristaltiky střev.
- Detoxikace a zvýšení imunity .
VYUŽITÍ U KONÍ ( a většiny savců )
- Pozitivní účinek na játra.
- Podporuje tvorbu žluči.
- Chrání játra před toxikací léků.
- Celkový detoxikant.
- Podporuje imunitu zesláblých jedinců.
- Dávkování u koní: dle hmotnosti, obvykle však 20 - 50 g / den. Účinná látka Silibinin je ve vodě těžko rozpustná. Nejlépe je proto podávat semena najemno drcená ( přidat je např. do šrotované směsi ), kdy dojde v trávicím traktu k jejich největšímu využití. Možno také zkrmovat semena i celá, ale jejich účinek je pak závislý na jejich rozmělnění při žvýkání.
Dobré vědět: Silibinin má omezenou rozpustnost ve vodě a má rovněž malou biologickou dostupnost v organismu, což znamená, že pro dosažení přiměřeného účinku se musí podávat mnohem větší dávky. Tyto nedostatky vedly k úvahám nad různými variantami silibininu. Například bylo zjištěno, že kombinací silibininu s lecitinem ( vysoký obsah je ho ve žloutku vajec ) se zvyšuje až desetinásobně jeho biologická dostupnost v organismu.